In honor of Earth Day I decided to share one of my latest green recipes!! I am new to the whole green scene and trying out recipes but after I saw how much money you can save by making your own cleaning products I was hooked!
Inexpensive and Green Laundry Detergent Recipe
So you can get most of the items at your local supermarket or online. For Canadian I recommend searching well.ca because Amazon doesn't seem to have a wide range of products like the US site offers. So for everyone else I recommend Amazon! The recipe I made fills a regular size laundry detergent bottle, this one was about 2L.
Coupon code for WELL.CA – $10 off a $40 purchase for NEW customers: RM40
- 2T Super Washing Soda
- 2T Borax
- 2L water
- 3T Castile Soap, I use scented (do not add right away it will cause bubble overflow)
- Grab a bowl or pitcher big enough to hold 2L, add your washing sode and borax and a little hot water, stir to combine.
- Once the soda and borax and completely dissolved fill bowl with remaining water to make 2L.
- Add your castile soap, stir to combine and pour into your detergent bottle!
I use the same amount of soap as I did with the regular detergent, it works great in my HE machine! I calculated how much making my own detergent cost and the break down is:
- [amazon_link id=”B0029XNTEU” target=”_blank” container=”” container_class=”” ]Super Washing Soda[/amazon_link], I paid $10 for the box so 2T would cost about .16 cents
- [amazon_link id=”B000R4LONQ” target=”_blank” container=”” container_class=”” ]Borax[/amazon_link], I paid $10 as well so the cost is .16 cents
- [amazon_link id=”B000HK1ON0″ target=”_blank” container=”” container_class=”” ]Castile Soap[/amazon_link] (I purchased smaller to try out the different scents) I ended up paying $3.69 for a small bottle so my total cost of what I used is about $1.50
- Water – from the tap!
- Detergent Bottle – reused
TOTAL COST – $1.85
I don't know about you but for me the couple minutes it took to mix it up was well worth it! If you purchased the castile soap in a larger quantity your cost would go down a lot and you would probably be around $1-1.25!
Let me know if you try it out and what you think about it!
Happy Earth Day 🙂